×
Wyszukaj w serwisie

Wskazówki dla rodziców jak postępować i rozmawiać z dziećmi w przypadku problemów związanych z grypą wywołaną nowym wirusem A/H1N1

Materiał ten nie jest oficjalnym dokumentem władz administracyjnych.

 1. Należy konsekwentnie podejmować działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci.
 2. Należy rozmawiać z dziećmi, pytać o to czy słyszały o nowym wirusie A/H1N1 i odpowiadać na pytania na poziomie zrozumiałym dla nich.
 3. Należy poświęcać dzieciom wystarczającą uwagę, zadawać pytania, wyjaśniać wątpliwości i w ten sposób ograniczać ich niepokój.
 4. Nie zezwalać dzieciom na oglądanie zbyt wielu informacji na temat grypy w mediach, należy oglądać je wspólnie z nimi i wyjaśniać na bieżąco niezrozumiałe kwestie.
 5. Trzeba poświęcać wystarczającą ilość czasu na zapewnienie dzieciom rozwoju przez naukę i zabawę.
 6. Należy wyjaśnić co należy robić aby uniknąć zachorowania:
  • myć ręce mydłem co najmniej 20 sekund,
  • kaszleć i kichać w chusteczki,
  • być w odpowiedniej odległości od osób chorych (około 2 metrów),
  • zostać w domu w razie wystąpienia infekcji.
 7. W razie zamknięcia szkoły dopilnować, aby dziecko nie przebywało w grupach rówieśników, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach.

Materiał edukacyjny przygotowany przez Krajowy Punkt Centralny ds. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych przy Zakładzie Epidemiologii NIZP - PZH w oparciu o rekomendacje CDC.

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane