RODO - więcej informacji na stronie Informacja o przetwarzaniu danych osobowych przez Urząd Miejski w Namysłowie  |  Dotacje do wymiany źródła ciepła - więcej informacji na stronie Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

×
Wyszukaj w serwisie

Miasta partnerskie

Gmina Namysłów od wielu lat prowadzi aktywną współpracę ze swoimi zagranicznymi partnerami. Są to: Nebelschütz i Linz nad Renem (Niemcy), Hlucin (Czechy), Jaremcze (Ukraina), Kisköre (Węgry) oraz Zagon (Rumunia).

Współpraca koncentruje się przede wszystkim w dziedzinie oświaty, kultury i sportu. Obejmuje ona zarówno współpracę palcówek zajmujących się opieką nad osobami niepełnosprawnymi, jak i współpracę międzyszkolną na poziomie szkół podstawowych, średnich i gimnazjów oraz współpracę przedszkoli. O miastach partnerskich, z którymi współpracuje namysłowski samorząd, informują tablice od strony Opola i Wrocławia z nazwami miast bliźniaczych.

Nebelschütz

Nebelschutz - podpisanie umowy.jpeg

Umowa została podpisana 4 kwietnia 1997 roku w Nebelschütz przez poprzedniego burmistrza Namysłowa Adama Maciąga i burmistrza Nebelschütz Thomasa Zschornaka.

Odległość od Namysłowa wynosi ok. 350 km. Gmina Nebelschütz leży kilka kilometrów od miasta powiatowego Kamenz i tworzy z zachodniego kierunku bramę wejściową do Serbskich Łużyc Górnych. Obejmuje 5 miejscowości i liczy 1288 mieszkańców, z których ok. 2/3 to Serbołużyczanie. Jako najmniejsza słowiańska mniejszość pielęgnuje ona swój język i kulturę w tradycyjny sposób. Jej historia sięga XIII w.

Społeczność gminy w ostatnich stuleciach stanowili chłopi, chałupnicy, początkujący rzemieślnicy i robotnicy, którzy na swój "codzienny chleb" zarabiali w cegielni, kamieniołomach i zakładzie wytwarzającym szamoty. Duchowne centrum stanowi wybudowany w 1743 roku barokowy kościół Sankt Martin. Zarówno Nebelschütz jak i pozostałe miejscowości odniosły widoczny sukces w rozwoju regionalnym. Na terenie gminy prosperują 24 przedsiębiorstwa. Rozwinął się obszar przemysłowy koło Miltiz, gdzie wyrabia się bloczki budowlane i cegły. Gmina słynie z przeprowadzanych zgodnie ze zwyczajem i tradycją licznych uroczystości. Są to m.in. Święto weselne ptaków, wielkanocny pochód konny, palenie czarownic i święto Krabata.

Hlučin

Hlucin - podpisanie umowy.jpeg

Umowa została podpisana 27 sierpnia 2000 roku w Hlučinie przez burmistrza Namysłowa Krzysztofa Kuchczyńskiego i burmistrza Hlučina Petra Adamca.

Odległość od Namysłowa ok. 200 km. Hlučin to miasto leżące w Czechach między Ostrawą i Opawą, w którym zamieszkuje 15 tys. osób. Zostało założone w 1256 roku przez czeskiego króla Przemysława Ottokara II. Na przedmieściach Hlučina można zobaczyć unikatowe zabytki, które były budowane już w XIII w. Jednym z najstarszych i zarazem najładniejszych w mieście jest Kościół Parafialny św. Jana Baptysty wybudowany w 1378 roku w stylu gotyckim a także opancerzona forteca "Alley" oraz dzwon i kopuła, które zostały przed laty ocalone przez armię czechosłowacką.

Centrum miasta zachowało swój niezwykły i zabytkowy charakter. Do dnia dzisiejszego podziwiać można zabytki i mury obronne budowane w latach 1525 - 1535, a także odrestaurowaną basztę i kościół św. Markety z 1538 roku. Latem mieszkańcy Hlučina spędzają większość wolnego czasu nad sztucznym jeziorem. Teren rekreacyjny zajmuje ok. 130 ha i jest idealnym miejscem oferującym rozrywki sportowe, tereny sportowe oraz piękną przyrodę. Z roku na rok przybywa wiele atrakcji - zjeżdżalnie wodne, wyciąg nart wodnych, kluby nocne. Na plażach są wypożyczalnie skuterów wodnych, można też bezpiecznie żeglować na desce.

Linz nad Renem

Linz nad Renem - podpisanie umowy.jpeg

Umowa została podpisana 29 września 2000 roku w Namysłowie przez burmistrza Namysłowa Krzysztofa Kuchczyńskiego i burmistrza Linz nad Renem Klausa Hannuschke.

Odległość od Namysłowa ok. 1000 km. Linz leży w powiecie Neuwied w płd. - zach. części Niemiec w landzie Nadrenia Palatynat, na skraju parku narodowego Rhein - Westerwald. Jest jedną z 8 gmin związkowych należących do powiatu Neuwied. Zamieszkany jest przez 17 tys. osób. Pierwsze zapiski na temat Linzu pochodzą z 847 roku, ale dopiero w 1310 roku Linz otrzymało prawa miejskie. Z owych czasów zachowały się bramy miasta ("Reńska i Nowa") i mury obronne.

Wizytówką miasta są znakomite barwne kamieniczki, dzięki którym Linz zostało nazwane "kolorowym miastem nad Renem". Historyczne znaczenie ma również "maślany rynek", gdzie przed laty wieśniaczki sprzedawały masło, jaja i ser. Przypominać ma o tym ustawiony posąg z brązu przedstawiający przekupkę "Agnes". Na starym rynku króluje najstarszy w Nadrenii ratusz z 1392 roku. Z jego wieży trzy razy dziennie rozbrzmiewają rozmaite melodie, które wybija 23-częściowy, zabytkowy dzwon. W Linz przeważa przemysł maszynowy, papierniczy, chemiczny, elektroniczny, a także znajduje się walcownia blachy, przetwórnia pumeksu oraz ogród zoologiczny, muzea regionalne i archeologiczne.

Ponad 40 zakładów gastronomicznych i prawie 100 różnego rodzaju sklepów jest dowodem na to, jak bogatą i zachęcającą ofertę prezentuje miasteczko, będące typowo turystyczną osadą. Łagodny klimat i różnorodność krajobrazu są cechami, które podkreślają urodę regionu, a wspaniałe okolice są gwarancją udanych spacerów i wędrówek.

Jaremcze

Jaremcze - podpisanie umowy.jpeg

Umowa została podpisana 25 maja 2002 roku w Jaremcze przez burmistrza Namysłowa Krzysztofa Kuchczyńskiego i burmistrza Jaremczy Mykola Palijczuka.

Odległość od Namysłowa - 900 km. Jaremcze należy do obwodu Iwano-Frankowskiego. Liczba mieszkańców wynosi ok. 8000 os. Ten obszar Ukrainy zwany Carpathią słynie z przepięknych gór, obfitej zieleni, świeżego powietrza i czystych górskich rzek, wśród których leży malownicze miasto Jaremcze. Jaremcze jest idealnym miejscem wypoczynku o każdej porze roku. Kąpiel w srebrzystych strumieniach górskich pomaga przetrwać upalne dni, natomiast zimą miasto przyciąga atrakcyjnymi trasami narciarskimi. Otoczone jest ono dziewiczą naturą, która w połączeniu z kulturą wschodnio-europejską i historią tego miasta tworzy niepowtarzalny klimat tego miasta. W Jaremcze każdego turystę czeka ciepłe powitanie. Miasto to może pochwalić się dużą ilością zabytków nie naruszonych przez upływający czas.

Miasto wzięło swój początek od małej osiemnastowiecznej farmy. Jak mówi miejscowa legenda nazwa miasta pochodzi od imienia syna farmera Yarema z wioski Yamma. Tereny Jaremcze były zamieszkałe przez ludzi gór zwanych Hutsul. Plemię to było wyjątkowe, ponieważ mieszkali oni w odosobnieniu u podnóża gór dbając o harmonijne życie z przyrodą. Mieszkańcy Jaremcze przywiązują bardzo dużą wagę do rodzimej kultury i tradycji.

Kisköre

Kiskore - podpisanie umowy.jpeg

Umowa została podpisana 14 czerwca 2003 roku w Namysłowie przez burmistrza Namysłowa Krzysztofa Kuchczyńskiego i burmistrza Kisköre Józsefa Széna.

Kisköre jest niewielkim miasteczkiem leżącym na południowym brzegu jeziora Cisa (Tisza), oddalonym o ok. 120 km od Budapesztu. Liczba mieszkańców wynosi ok. 3400 osób, w tym 10% to Cyganie. Aby pokonać trasę Namysłów - Kisköre, trzeba przebyć ok. 800 km. Językiem urzędowym jest język węgierski. Personel w większości hoteli i baz wypoczynku posługuje się językiem angielskim i niemieckim. Jedynym zabytkiem miasteczka jest wybudowany w latach 1775 - 1777 przez egerskiego mistrza Józsefa Franca, katolicki kościół mieszczący się w centrum osady. Jego najciekawszym elementem architektonicznym jest kamienny dach, który od wewnątrz świątyni wykładany jest drewnem. W 1967 roku w Kisköre, rozpoczęto prace zmieniające bieg koryta rzeki i przygotowujące nowopowstałe jezioro do zarybienia. W czasie prowadzenia robót ziemnych, natrafiono na pozostałości po awarskiej osadzie, które podziwiać można dziś w miejskim muzeum.

Osoby wypoczywające latem nad jeziorem Cisa, które jest II co do wielkości jeziorem w kraju Madziarów (127 km2) mogą skorzystać z dobrze rozwiniętej infrastruktury i bazy turystycznej, uprawiać wiele rodzajów sportów wodnych i mile spędzać czas na organizowanych specjalnie dla nich imprezach, festynach i zabawach. Jezioro Cisa posiada dwa odmienne oblicza. Z jednej strony stanowi raj dla wędkarzy i ornitologów. W jeziorze żyje ponad 50 gatunków ryb, z czego 12 jest pod ochroną. Okolice wokół jeziora obfitują w rzadką zwierzynę i stanowią chętnie odwiedzane tereny łowieckie. Drugie oblicze jeziora to liczne wypoczynkowe miejscowości i ośrodki turystyczne, które tłumnie odwiedzane są latem przez spragnionych przygody letników.

Należy nadmienić, że to jedyne jezioro w Europie, po którym wolno pływać na sprzęcie motorowym. Jezioro bogate jest w wody termiczne i kąpieliska, które zdrowym dają odświeżenie, a chorym złagodzenie dolegliwości.

Zagon

Zagon - podpisanie umowy.jpeg

Umowa została podpisana 10 października 2009 r. w Zagonie przez burmistrza Namysłowa Krzysztofa Kuchczyńskiego oraz burmistrza Zagonu Josif Kisa.

- Obie gminy wyraziły wolę współpracy partnerskiej, w przekonaniu o potrzebie rozwoju stosunków przyjaźni i współpracy międzynarodowej. Zakres współpracy pomiędzy Gminą Namysłów i Gminą Zagon w szczególności rozwijać się będzie w dziedzinie kultury, sportu i oświaty. Będziemy starali się organizować w ramach letniego wypoczynku wymianę uczniów pomiędzy obiema gminami. Dodatkowo gminy planują organizowanie imprez przedstawiających w szerokim zakresie iż życie kulturalne, sportowe i gospodarcze - burmistrz Namysłowa Krzysztof Kuchczyński.

Pozostałe postulaty zawarte w umowie, które będą rozwijane z czasem pomiędzy obiema gminami, to: utrzymywanie kontaktów między różnymi organizacjami (związkami, stowarzyszeniami społeczno-gospodarczymi), wymiana doświadczeń i ekspertów we wszystkich dziedzinach życia, kooperacja obu stron w zakresie gospodarczego, naukowego i technicznego rozwoju infrastruktury z uwzględnieniem ruchu turystycznego i spraw związanych z ochroną środowiska oraz wymiana aktualnych informacji o obu gminach i podawanie ich do wiadomości ich mieszkańcom, jak i współpraca przy pozyskiwaniu grantów i dotacji.

Gmina Zagon położona w rejonie Seklerszczyzna, okręg Kovaszna, 27 km na południe od Targu Secuiesc (Kézdivásárhely), nad zbiornikiem wodnym Feketeügy, w jego w południowo - wschodniej części, między potokami Nagyzágon i Kiszágon. Liczba mieszkańców gminy: 5489 osób, w tym 2163 węgrów. Burmistrzem od 2008 r. jest Kiss Jozef. Nazwa miejscowości pochodzi od dawnego bułgarskiego słowa "zagon", oznaczającego ziemię dwóch księżyców. Historię gminy stanowią ruiny średniowiecznego kościoła Świętego Mikołaja widoczne na cmentarzu Świętego Mikołaja, pozostawione przez protestantów pod koniec XVIII wieku. Niegdyś odbywały się tam znane cotygodniowe targi. Obok wioski, w Bodmezeje, odkryto zniszczone resztki wsi Tatárszeg. W roku 1910 spośród 5135 mieszkańców 2650 było węgrami, 2108 rumunami, a 9 niemcami. Do czasu traktatu w Trianon gmina należała do okręgu Háromszék, powiatu Orbai. W roku 1992 spośród 4092 mieszkańców, 2237 było węgrami, 1849 rumunami, a 6 cyganami.

Zabytkami gminy są m. in. barokowy kościół protestancki z 1782 r., rzymsko - katolicki kościół z 1822 r., kościół ortodoksyjny z 1814 r., zamek Mikes Szentkereszthy z XVII wieku, obecny kształt uzyskał na początku XVIII wieku, przekształcony w 1902 r. Znani ludzie to przede wszystkim Mikes Kelemen, podkomendny Rakoczego, jego pomnik znajduje się w pobliżu zamku (1690 r.), Aranka György, pastor (1737 r.), Nagy Tamásné Szotyori Vajna Terézia - bohaterka walk w latach 1848-1849 (1805 r.), Csutak Vilmos - muzeolog, nauczyciel (1874 r.), Szabó Katalin - gimastyczka, wielokrotna mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata (1968 r.), Aktorka Kiss Manyi spędziła swoje lata dziecięce w gminie Zagon.

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane