×
Wyszukaj w serwisie

Gmina wraz z parafiami aplikują o pieniądze na remonty i ochronę zabytków

Gmina wraz z parafiami aplikują o pieniądze na remonty i ochronę zabytków.

W nowo rozpoczynającej się perspektywie finansowania przypadającej na lata 2014-2020, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Opolskiego, przewidziane są środki do pozyskania w drodze konkursu na zadania związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. By je pozyskać na terenie gminy budowane są dwa partnerstwa, które będą aplikowały po te środki.

Pierwsze partnerstwo tworzy gmina Namysłów - jako lider - wraz z potencjalnymi parafiami. Projekt, który budują, podzielony jest na dwa zakresy.

Pierwszy z nich dotyczył będzie renowacji zabytkowych murów obronnych wraz z odbudową baszt, remontem ratusza miejskiego oraz znajdującej się przy nim  neorenesansowej fontanny. Drugi zakres dotyczył będzie przede wszystkim obiektów sakralnych. Głównym elementem przewidzianym w ramach projektu jest przede wszystkim ich ochrona, dlatego też gro prac związanych będzie z robotami budowlano remontowymi, ale także robotami konserwatorskimi zabytków ruchomych.

Drugie partnerstwo tworzą same parafie. Liderem tego projektu została rzymskokatolicka parafia pw. Św. Franciszka i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie. Projekt dotyczy zarówno prac budowlanych w świątyniach ale także tych związanych z renowacją organów czy ołtarzy. Na uwagę zasługuje fakt, iż w trzech kościółkach drewnianych wykonana zostanie instalacja przeciwpożarowa w postaci mgły wodnej. Jest to element ochrony i zabezpieczenia drewnianych świątyń przed pożarem.

Każdy z tych projektów partnerskich opiewa na wartość  4 - 4,5 mln zł przy oczekiwanym wsparciu 85 proc. z RPO WO.

spotkanie księża.jpeg

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane