×
Wyszukaj w serwisie

Namysłów w hołdzie profesorowi Kuberskiemu

NAMYSŁÓW W HOŁDZIE PROFESOROWI KUBERSKIEMU

Dziś o 12.00 w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego rozpoczęła się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa „Biografistyka w perspektywie interdyscyplinarnej. Sorabistyka, galicjana, gospodarka. W 10. rocznicę śmierci Profesora Leszka Kuberskiego”. 
Komitetowi Organizacyjnemu sympozjum przewodniczy rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk, a współorganizatorem i patronem wydarzenia, wraz z prezydentem Opola, jest burmistrz Namysłowa Julian Kruszyński. W otwarciu konferencji wzięli również udział przewodniczący Rady Miejskiej w Namysłowie Sylwester Zabielny oraz dyrektor Namysłowskiego Ośrodka Kultury Marcin Piekarek. 
Podczas wystąpienia burmistrz Kruszyński podkreślił ścisłe związki profesora Kuberskiego z naszym miastem oraz jego zainteresowania naukowe, wśród których na plan pierwszy wysuwała się problematyka serbołużycka, w tym losy Jana Skali, serbołużyckiego polityka, pisarza i gorliwego obrońcy praw mniejszości narodowych w Niemczech, któremu w 1965 r., staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Namysłowskiej i łużyckiej organizacji Domowina, postawiono w Namysłowie pomnik. Burmistrz dodał też, że pierwszą umowę partnerską Namysłów podpisał w 1997 r. właśnie z Nebelschütz (Niebielczycami), gdzie ok. 2/3 ludności stanowią Serbołużyczanie. 
Profesor Leszek Kuberski urodził się 13 lipca 1956 r. w Namysłowie jako najmłodszy syn Stefana Kuberskiego, kolejarza. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Namysłowie. Po pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym, w 1975 r., rozpoczął studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Po ich ukończeniu, w 1980 r., został zatrudniony jako asystent w Instytucie Historii opolskiej WSP. Następnie przeszedł na tej uczelni przez wszystkie stopnie kariery zawodowej aż do stanowiska profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Opolskiego. W 1988 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie pracy pt. „Jan Skala 1889-1945. Zarys biografii politycznej”. Zmarł nagle w 2006 r. podczas pielgrzymki akademickiej w Rzymie. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi.
konferencja1.jpeg konferencja2.jpeg

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane