×
Wyszukaj w serwisie

"Cyberbezpieczny Uczeń" w powiecie namysłowskim

29 listopada w Zespole Szkół Mechanicznych w Namysłowie odbyło się spotkanie policjanta z Sekcji do Walki z Cyberprzestępczością z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu z pedagogami placówek oświatowych z powiatu namysłowskiego. Szkolenie obejmowało zagadnienia dotyczące programu "Ceberbezpieczny uczeń".

16 listopada, w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zostało podpisane porozumienie pomiędzy Wojewodą Opolskim, Komendantem Wojewódzkim Policji w Opolu oraz Kuratorem Oświaty w sprawie realizacji programu "Cyberbezpieczny uczeń" na Opolszczyźnie.

Kolejnym etapem dotyczącym realizacji tego programu są szkolenia, którymi obejmowani są profilaktycy z placówek oświatowych. Wczoraj w Zespole Szkół Mechanicznych w Namysłowie odbyło się spotkanie policjanta z sekcji do Walki z Cyberprzestępczością z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu z nauczycielami i pedagogami szkół powiatu namysłowskiego.

Obecni na szkoleniu nauczyciele mieli możliwość zapoznać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi odpowiedzialności karnej wynikającej z niewłaściwego korzystania z Internetu i posługiwaniu się danymi przy użyciu nośników teleinformatycznych. Odbyła się również dyskusja dotycząca problematyki wychowawczej wynikającej z nieograniczonego dostępu nieletnich do Internetu oraz braku świadomości z zagrożeń w tym temacie wśród rodziców nieletnich uczniów.

"Cyberbezpieczny uczeń" to program, który ma za zadanie uchronić dzieci i młodzież przed takimi właśnie zagrożeniami. Nieograniczony dostęp do Internetu umożliwia szybkie zdobywanie informacji, kontakty z innymi ludźmi, czy wymianę danych. Świat wirtualny może jednak kreować inną rzeczywistość i niebezpieczeństwa.

Skala niebezpieczeństw, jakie można spotkać w Internecie jest niezwykle duża, a świadomość użytkowników o możliwych zagrożeniach - niska. Życie towarzyskie młodych ludzi praktycznie przeniosło się już do sieci. Ci, którzy nie nie posiadają kont na portalach społecznościowych, często zostają wykluczeni z otoczenia rówieśników.

Niebezpieczeństwa, na jakie narażone są dzieci i młodzież w Internecie, w znacznej części wynikają z braku podstawowej wiedzy w zakresie obrony przed złośliwym oprogramowaniem, stronami wyłudzającymi dane, czy też celowymi działaniami przestępców. Stąd pomysł stworzenia programu edukacyjnego "Cyberbezpieczny uczeń", skierowanego do dzieci i młodzieży na Opolszczyźnie. Jest to program, którego odbiorcami są także nauczyciele i rodzice. Program stworzyli policjanci z Sekcji do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, a więc specjaliści, którzy na co dzień tropią w sieci przestępców.

Program będzie realizowany do 2019 roku.

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane