×
Wyszukaj w serwisie

W Namysłowie powstanie żłobek integracyjny

Dzięki współpracy trójstronnej w Namysłowie powstanie innowacyjny żłobek integracyjny, w którym będzie prowadzona również działalność ukierunkowana na wsparcie rodziców. Inicjatorem projektu jest Fundacja Ekologiczna Wychowanie i Sztuka "ELEMENTARZ". Gmina Namysłów przeznaczyła na to przedsięwzięcie atrakcyjny grunt, a inwestycja zostanie sfinansowana przez Fundacje VELUX, które przekazały na ten cel ponad 5 mln zł.

Projekt zakłada stworzenie nowoczesnego, integracyjnego żłobka, który będzie służył zarówno dzieciom, jak i rodzicom oraz mieszkańcom Namysłowa. Żłobek usytuowany będzie przy ul. Braterskiej w pobliżu Parku Północnego. Działkę pod inwestycję o powierzchni 1,2 ha przekazała gmina Namysłów.

Powstanie żłobka jest odpowiedzią na potrzeby społeczne w gminie Namysłów i szansą dla wielu dzieci i rodzin. Obecnie w Namysłowie działa jedna placówka opiekująca się dziećmi poniżej 3 roku życia. Tymczasem, jak pokazują statystyki, z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na tego typu ośrodek. Wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie się utrzymywać. Wynika to choćby z faktu, że w czterech zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w mieście połowę zatrudnionych stanowią kobiety. Miasto cały czas się rozwija, liczy na kolejne inwestycje i chce stwarzać konkurencyjne warunki do życia dla swoich mieszkańców, w tym młodych ludzi oraz do rozwoju biznesu. Nowy żłobek będzie więc szansą dla wielu kobiet na szybszy powrót do pracy oraz miejscem stwarzającym bardzo dobre warunki do rozwoju najmłodszych dzieci.

Niezmiernie cieszy mnie to, że wspólnie z Fundacjami VELUX, zrealizujemy inwestycję, która będzie służyć wszystkim mieszkańcom. Budowa żłobka integracyjnego to przedsięwzięcie wyczekiwane przez mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy pracują w największych zakładach produkcyjnych w mieście. Inicjatywa ta to jeden z elementów naszej szczególnej troski o najmłodszych namysłowian - przyszłość naszej gminy. Dotąd naszym priorytetem było, by w obecnym żłobku nie zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych. Każdego kolejnego roku coraz trudniej było utrzymać tę zasadę. Dlatego z dużą nadzieją oczekiwaliśmy na decyzję Fundacji VELUX odnośnie sfinansowania budowy nowej placówki. Jestem także pewien, że żłobek ten będzie obiektem nowoczesnym, ekologicznym i nowatorskim w skali kraju - powiedział Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa.

Fundacje VELUX od lat wspierają różne inicjatywy społeczne w Polsce, skierowane głównie przeciwdziałaniu wykluczeniu dzieci i młodzieży. Ten projekt wydaje się naprawdę wyjątkowy i bardzo pomocny dla dzieci i mieszkańców Namysłowa - komentuje Jens-Jørgen Pedersen z Fundacji VELUX.

Założenia projektu

O wyjątkowości tego przedsięwzięcia, świadczą planowane rozwiązania architektoniczne, jak i bogaty wybór oferowanych zajęć i usług. Projekt budynku żłobka zakłada szereg unikatowych rozwiązań mających znaczący wpływ na ochronę środowiska naturalnego, wykorzystujących energię z naturalnych i odnawialnych źródeł. Natomiast warunki panujące wewnątrz mają być domowe, a pomieszczenia ciepłe, komfortowe i przytulne. Żłobek będzie posiadał nowoczesne sale zajęć: rytmiczną, sensoryczną/wyciszeń, doświadczeń oraz rehabilitacyjną, dzięki którym placówka wyróżni się na tle innych tego typu obiektów. Ćwiczenia prowadzone w tych salach  będą stymulowały rozwój motoryczny, poznawczy, intelektualny, społeczny i emocjonalny dziecka. Zajęcia w placówce zostaną poszerzone o innowacyjne programy nauczania "Nauka przez ruch" oraz "Przygody Małych Badaczy". Są to autorskie programy, które realizowane będą przez pracowników naukowych Akademii Muzycznej w Katowicach i Politechniki Wrocławskiej.

Żłobek integracyjny jest najskuteczniejszym środkiem budowania solidarności między dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i ich rówieśnikami. Placówka będzie nakierowana na wyrównywanie szans wszystkich dzieci dzięki życzliwości, tolerancji i otwartości na drugiego człowieka - mówi Andrzej Jabłoński, prezydent Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka "Elementarz".

W placówce będzie prowadzona również działalność prospołeczna, która pozwoli zainteresowanym rodzicom skorzystać z porad psychologicznych, logopedycznych, ćwiczeń rehabilitacyjnych. Projekt przewiduje również uruchomienie szkoły rodzenia, przy której dodatkowo będzie działała indywidualna poradnia laktacyjna oraz doradztwo chustowe.

Naszym priorytetem jest stworzenie otwartego innowacyjnego środowiska, którego postawy dążą do integracji całego lokalnego społeczeństwa, w tym rodzin najuboższych oraz ulepszenia otaczającej nas rzeczywistości. Tworząc żłobek z pasją chcemy być źródłem wiedzy i inspiracji dla innych, być blisko ludzi i dla wszystkich - dodaje Andrzej Jabłoński.

Inwestycja jest obecnie w fazie przygotowawczej - trwa przetarg na projekt architektoniczny żłobka oraz jego wykonanie. Rozpoczęcie prac budowlanych uzależnione jest od zakończenia tego procesu. Oddanie żłobka do użytku planowane jest w 2018 roku. Z placówki będzie mogło korzystać około 100 dzieci.

Na podst. informacji prasowej Velux

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane