Wybory samorządowe - więcej informacji

×
Wyszukaj w serwisie

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Dokumenty zastrzeżone 02.png

System Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości.

Zastrzegać powinni wszyscy - nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

 1. Zastrzec je w banku - najłatwiej w swoim. Jeżeli ktoś nie ma rachunku, powinien to zrobić w banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich (lista placówek dostępna jest na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl).
 2. Zgłosić się do najbliższej jednostki Policji - tylko jeżeli dokumenty zostały skradzione.
 3. Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną - w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Jak to działa?

Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ.

Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje zgłoszenia telefonicznie (od swoich klientów), a część wprowadziła taką funkcję również do bankowości elektronicznej.

Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.

Kiedy należy zastrzegać?

Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Niezależnie od przyczyny, powinno się zareagować możliwie jak najszybciej.

Jakie dokumenty?

Najważniejsze są:

 • dowód osobisty,
 • paszport,
 • prawo jazdy,
 • karta pobytu.

Dlaczego należy zastrzegać?

Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem, np.:

 • wyłudzenia kredytów i pożyczek,
 • unikanie opłat, kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych),
 • kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy,
 • zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe).

Więcej informacji na stronie: www.DokumentyZastrzeżone.pl

Utrata karty płatniczej:

 1. Zadzwonić pod nr (+48) 828 828 828. Numer działa z każdego miejsca na świecie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
 2. Wypowiedzieć nazwę banku. System rozpoznawania mowy przekieruje nas do właściwej infolinii wydawcy karty, gdzie dokonywane jest zastrzeżenie. Automat rozpoznaje nazwy banku wypowiedziane na wszelkie, powszechnie wykorzystywane sposoby oraz może obsługiwać równolegle wiele połączeń.

System (+48) 828 828 828 ułatwia kontakt z wydawcami różnych kart uczestniczących w projekcie, bo wystarczy zapamiętać lub zapisać sobie jeden numer telefonu. Pamiętajmy, że czas odgrywa tu bardzo istotna rolę. Jedynym ponoszonym kosztem dla użytkownika (posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat operatora.

Więcej informacji na stronie: www.Zastrzegam.pl

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane