×
Wyszukaj w serwisie

Komunikat ws. wykrytego ogniska grypy ptaków w gminie Domaszowice

Wojewoda Opolski informuje, że na terenie województwa opolskiego 7 stycznia br. potwierdzono drugi przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8 w gospodarstwie liczącym 34 szt. kur, w m. Włochy, gmina Domaszowice, powiat Namysłów, województwo Opolskie.

 Służby weterynaryjne wdrożyły w ww. gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane  w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym likwidację i utylizację drobiu oraz działania dezynfekcyjne. Służby podjęły skuteczne działania, sytuacja została opanowana. 

 W związku z wystąpieniem choroby został wydany stosowny akt prawny tj.: decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Namysłowie, nr1.HAPAI.2017, z dnia 07 stycznia 2017 r., w sprawie nakazów i zakazów dla właściciela gospodarstwa, w którym stwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków.

W dniu 06.01.2017r. o godzinie 1900 w Starostwie Powiatowym w Namysłowie na polecenie Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka, odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na terenie powiatu namysłowskiego województwa opolskiego, na którym omówiono aktualną sytuację i dalsze działania.

W związku z zaistniałą sytuacją, mając na uwadze fakt, że wektorami wirusa są ptaki wodne migrujące  należy stosować się do zakazów i nakazów ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSIz dnia 20 grudnia 2016 r., w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. 2016.poz.2091).

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu HPAI/H5N8  u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane