×
Wyszukaj w serwisie

78 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Jeszcze przed wschodem słońca, rozpoczęły się namysłowskie obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Punktualnie o godzinie 4:40 zgromadzeni przy obelisku upamiętniającym kombatantów i osoby represjonowane z Namysłowa wysłuchali słynny komunikat spikera Zbigniewa Świętochowskiego nadawany przez Polskie Radio 1. września 1939 r.: "A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym - walka aż do zwycięstwa!"

W uroczystościach wzięły udział władze Namysłowa z burmistrzem Julianem Kruszyńskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Sylwestrem Zabielnym na czele, poseł Ryszard Wilczyński, poczty sztandarowe namysłowskich instytucji i organizacji oraz namysłowianie, którzy mimo bardzo wczesnej pory stawili się na ulicy Dworcowej.

- Nasza dzisiejsza obecność w tym miejscu to memento przed tym, jakim złem jest wojna - mówił do zgromadzonych burmistrz Julian Kruszyński - To również memento przed tym, jak kruchy jest spokój w ojczyźnie i jak ważnym jest zduszanie w zarodku różnych, skrajnie nieodpowiedzialnych i nawiązujących do najgorszych tradycji faszyzmu, ruchów.

 Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. około godziny 4:40 od zbombardowania Wielunia. Atak ten nastąpił na kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte.

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane