×
Wyszukaj w serwisie

Koloratorium

Uczniowie z województwa opolskiego wśród laureatów konkursu indywidualnego w ramach „Koloratorium”!

Pierwiastek jako superbohater, a może odkrycie i opisanie zupełnie nowej cząsteczki? To możliwe dzięki programowi Śnieżki „Koloratorium”, który pozwala młodym odkrywcom – uczniom szkół podstawowych z całej Polski – poznawać niezwykły świat chemii i biologii. W zakończonym w ramach „Koloratorium” konkursie indywidualnym nadesłali oni ponad 3500 prac plastycznych i literackich! Spośród nich jury wyłoniło najciekawsze projekty, których autorzy otrzymają atrakcyjne nagrody.

W ostatnich dwóch dekadach układ okresowy został wzbogacony o nowe pierwiastki  i liczy obecnie ponad 100 pozycji, a wciąż wiele jest jeszcze do poznania. Na odkrywców, także tych najmłodszych, czekają zatem liczne wyzwania. Realizowany przez FFiL Śnieżka SA projekt społeczny „Koloratorium” pobudza kreatywność uczniów oraz inspiruje do eksperymentowania i odkrywania otaczającego ich świata. Każdy z uczniów, poprzez wykonanie pracy konkursowej i udział w quizach, oprócz tego, że pomagał swojej szkole w zmaganiach o nagrodę główną, mógł też wziąć udział w konkursie indywidualnym. Aby zawalczyć o tablety i atrakcyjne gadżety od Śnieżki, uczestnicy mogli wykazać się w konkursie plastycznym i literackim. Pierwszy z nich polegał na przedstawieniu wybranego pierwiastka jako superbohatera np. w formie kolażu, rysunku czy fotografii. W konkursie literackim zadaniem było wymyślenie nowego pierwiastka, nazwanie go i stworzenie twórczego opisu.

Jak podkreślają jurorzy, skala zainteresowania konkursem pokazuje, że „Koloratorium” spełnia swoją misję,  a poziom prac uczestników świadczy nie tylko o ich kreatywności, lecz także o tym, że wielu autorów podeszło do zadania bardzo ambitnie. Niestety na 3500 prac nie wszystkie, zasługujące na uwagę dzieła dało się nagrodzić, ale każdemu uczestnikowi należą się gratulacje.  Jury oceniało je przede wszystkim pod względem kreatywności, włożonej pracy oraz spójności z tematem. W każdym z konkursów nagrodzonych zostało 5 laureatów, którzy otrzymają tablety Apple iPad 32GB Wi-Fi.  

W gronie dziesięciu nagrodzonych finalistów znaleźli się:

W konkursie plastycznym:

  • Natalia Czarnecka ze Szkoły Podstawowej w Słuczu,
  • Iwona Hadam ze Szkoły Podstawowej w Bachórzu,
  • Oliwia Osiak z Publicznej Szkoły Podstawowej im. I. Krasickiego w Dubiecku,
  • Szymon Smoleń z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipinach,
  • Wiktoria Szeliga z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kostrzy.

W konkursie literackim:

  • Kamil Burchi z Publicznej Szkoły Podstawowej w Paszczynie,
  • Mikołaj Łaguna ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi,
  • Dominik Maksymczuk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jastrzębiu,
  • Natalia Pytel ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Mickiewicza w Kłobucku,
  • Dominik Rząsa ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi w Cholewianej Górze.

Dodatkowo przyznano również 20 wyróżnień – do ich autorów trafią zestawy gadżetów w postaci plecakoworka, bidonu oraz etui na telefon do jazdy rowerem. Pełna lista wszystkich laureatów, w tym uczniów ze szkół w województwie opolskim znajduje się na stronie konkursu.

To jednak nie koniec zabawy – teraz przed uczestniczącymi w „Koloratorium” szkołami wielki finał. Do drugiego etapu awansowały 33 placówki szkolne z największą liczbą punktów. Zadanie finałowe polega na przygotowaniu krótkiego filmu pt. „Związki z przyrodą”. Na zwycięzców czeka aż 11 profesjonalnie wyposażonych minilaboratoriów o wartości: 30 000 zł, 15 000 zł lub 10 000 zł,  w zależności od zajętego miejsca. Wszyscy laureaci programu otrzymają również produkty Śnieżki na remont swoich pracowni.

Zwycięskie szkoły podstawowe II edycji programu „Koloratorium” poznamy już 22 maja 2019 roku.

Zapraszamy do śledzenia dalszego przebiegu programu na FanPage „Koloratorium” na Facebooku i na stronie internetowej konkursu.

Koloratorium_Sniezka_konkurs indywidualny.png

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane