×
Wyszukaj w serwisie

Codzienne życie osób niedowidzących i niewidomych

Każdego dnia mamy styczność z osobami niepełnosprawnymi – mijamy je na ulicy, w sklepie, są naszymi współpracownikami, uczestniczą w podobnych wydarzeniach i imprezach. Każdy rodzaj niepełnosprawności jest inny i rodzi różnego rodzaju ograniczenia oraz trudności. W bardzo dużym stopniu zmagają się z nimi osoby niedowidzące i niewidome. W codziennym funkcjonowaniu pomaga im Polski Związek Niewidomych, który powstał w 1951 roku.

Namysłowskie koło tej organizacji skupia 160 członków i 11 dzieci. Prezesem koła w Namysłowie jest Krystyna Pacholik, która była gościem ostatniego posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych. Zaproszenie prezesa PZN było inicjatywą przewodniczącej komisji Leokadii Czarny, która chciała w ten sposób przybliżyć radnym miejskim działania lokalnego koła Polskiego Związku Niewidomych.

Zadaniem PZN jest przygotowanie osób niewidomych i niedowidzących do możliwie jak najsprawniejszego funkcjonowania w życiu codziennym. Składają się na to: nauka higieny osobistej, ubierania się, gotowania, sprzątania, posługiwania się pieniędzmi i wiele innych czynności, które dla osób pełnosprawnych nie stanowią najmniejszego problemu. 

PZN organizuje również szereg spotkań konsultacyjnych, szkoleń, rehabilitacji i wyjazdów do ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych. Specjaliści pomagają również w doborze laski i psa asystującego, uczą czytania i pisania w języku Braille'a.

Działania PZN skupiają się również na informowaniu i uświadamianiu społeczeństwa o problemach i ograniczeniach, z jakimi zmagają się osoby niewidome i niedowidzące.

„Musimy sobie uświadomić, że czynności, które wykonujemy na co dzień, nawet o nich nie myśląc, stanowią duże wyzwanie dla ludzi niedowidzących i niewidomych – tłumaczyła podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Krystyna Pacholik, Prezes PZN Koło w Namysłowie. Nasza organizacja zaopatruje swoich członków w specjalistyczny sprzęt, który pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Mamy dla nich m.in. czujniki cieczy zakładane na naczynie, do którego chcemy nalać wodę. Urządzenie emituje sygnał, ostrzegając przed nalaniem zbyt dużej ilości cieczy. Mamy również czujnik rozpoznający kolory i poziom natężenia światła. Bardzo pomocne są też urządzenia codziennego użytku, wyposażone w głośnik, przez który odczytywane są wyniki – mowa o tego typu przedmiotach jak: glukometr, waga, termometr, ciśnieniomierz czy zegarek. Duże ułatwienie stanowią też specjalne lupy elektroniczne, którymi można zrobić zdjęcie, a następnie je powiększyć. Przydają się one do odczytania nazw lekarstw, cen w sklepie, rozkładów jazdy pociągów i autobusów. Te wszystkie przedmioty kupujemy, a następnie wyposażamy w nie członków naszej organizacji. Pracujemy z naszymi podopiecznymi i staramy się w każdy możliwy sposób pomóc im w funkcjonowaniu w społeczeństwie”.

„To była wspaniała i bardzo cenna lekcja – mówi Leokadia Czarny, Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych. Pani Krystyna uświadomiła nas na ostatnim posiedzeniu komisji,  z jakimi problemami zmagają się osoby niedowidzące i niewidome. Mieliśmy okazję użyć przedmiotów, które ułatwiają im funkcjonowanie. Wyobrazić sobie te bariery, które dla nas nie istnieją. Trzeba jak najczęściej mówić o potrzebach osób niepełnosprawnych, szukać rozwiązań umożliwiających im funkcjonowanie w świecie. Jako radni musimy być w szczególny sposób wyczuleni na głos tych osób, które w naszym społeczeństwie borykają się z różnymi problemami i ograniczeniami”.

Polski Związek Niewidomych Koło w Namysłowie mieści się na ul. Harcerskiej 1 (wejście do biura znajduje się w podwórku Ośrodka Pomocy Społecznej), czynny jest we wtorki i czwartki od godz. 9.00 do 13.00. Telefon kontaktowy: 539 320 124.

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane