×
Wyszukaj w serwisie

Polsko –litewskie warsztaty w OHP w Namysłowie

W dniach 08 – 20.08.2019 w Namysłowie odbywają się polsko –litewskie warsztaty związane z realizacją projektu pn.: „Jedność w różnorodności - medialnie, kulinarnie, europejsko!”, który jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. (nr projektu 2019-1-PL01-Ka105-063952)

Działania zostały zainicjonowane przez uczestników Środowiskowego Hufca Pracy w Namysłowie oraz innych jednostek terenowych, którzy opracowali projekt wspólnie z młodzieżą ze szkół z miasta Alytus na Litwie. Głównym celem projektu jest edukacja prozdrowotna, zwiększenie świadomości młodzieży i innych grup społecznych, jak dbać o własne zdrowie poprzez zdrowe odżywianie się i ograniczenie lub wyeliminowanie całkowicie tzw. "jedzenia śmieciowego", jako szkodliwego oraz szerokie upowszechnienie tego tematu w mediach. Ważnym aspektem jest zbadanie kulinarnego dziedzictwa europejskiego poprzez poznanie jego składowych: polskiej i litewskiej kultury kulinarnej i poznanie kanonów kuchni obu narodów. Taka potrzeba zrodziła się w odpowiedzi na pytanie, jak młode pokolenie, żyjące w Europie powinno się odżywiać, aby wyeliminować tzw. „śmieciowe jedzenie”, które poprzez bary szybkiej obsługi wpisało się na stałe w krajobraz kulinarny współczesnej Europy. Podczas 12-dniowych zajęć warsztatowych młodzież stara się odszukać alternatywę do jedzenia typu fast food w dobrym i zdrowym odżywianiu się, szczególnie w kuchni polskiej i litewskiej.

Wspólne działania młodzież rozpoczęła od integracji, chcąc się bliżej poznać, co miało na celu utworzenie czterech grup uczestników, którzy będą odpowiadać za powierzone zadania według swoich umiejętności i zainteresowań – grupa filmowa, która zajmuje się opracowaniem filmu instruktażowego o gotowaniu, grupa aranżacyjna – będąca odpowiedzialna za scenografię i wystrój stołu oraz pomieszczenia, w którym ma być nagrywany filmik, grupa kulinarna, która opracowuje proste przepisy na dania i przygotowuje składniki oraz grupa archiwizacyjna - odpowiedzialna za dokumentację wszystkich działań, filmująca warsztaty, w których młodzież bierze udział oraz wpisująca do kroniki najważniejsze wydarzenia. Jednym z wielu działań projektowych jest analiza ankiet żywieniowych przeprowadzona w szkołach  w regionie miast, z których pochodzą uczestnicy w Polsce i na Litwie dotyczących nawyków żywieniowych uczniów oraz analiza filmów o żywieniu, które dają obrazy o tym, jak na przestrzeni lat zmieniały się owe nawyki. Projekt jest bogaty w wszelkiego rodzaju warsztaty, które są przeprowadzane przez specjalistów. Podczas międzynarodowego spotkania odbyły się już następujące warsztaty: warsztaty z blogerką kulinarną p. Michaliną Świczewską, podczas których młodzież zdobyła wiedzę na temat zdrowego odżywiania się i stylu życia, ale także nauczyła się podstawowych umiejętności dotyczących graficznej obróbki filmiku instruktażowego o gotowaniu. Do kolejnych interesujących warsztatów można zaliczyć spotkanie z dietetykiem, podczas którego młodzież opracowała piramidę żywieniową oraz nauczyła się zasad savoir-vivre panujących przy stole, ważnym aspektem tych zajęć było wspólne omówienie konkretnych diet i kanonów dekorowania stołów, które młodzież wykorzysta w kolejnych dniach trwającego projektu. Ważnym aspektem są warsztaty z fotografem i grafikiem, dzięki którym młodzież dowiedziała się, jak pracować profesjonalnie ze sprzętem i jak nagrywać i fotografować potrawy, by ukazać je w jak najbardziej apetyczny sposób oraz kolejne warsztaty z nauki carvingu, dzięki którym młodzież nauczyła się operować specjalnym sprzętem do dekorowania owoców i warzyw podczas posiłków. Młodzież w trakcie trwania projektu uczestniczyła w wycieczkach edukacyjnych mających na celu ukazanie i przedstawienie staropolskich dań wraz z recepturą ich wytwarzania, a były to następujące wycieczki do Wrocławia, gdzie młodzież w jednej z najstarszych restauracji w Polsce mogła poznać tajniki nakrywania do stołu, do Zakopanego, gdzie młodzież poznała kuchnię staropolską i góralską oraz poznała kunszt przygotowania i wytwarzania oscypka łącznie z filmowaniem oraz do Biskupina, gdzie uczestnicy wyrabiali własnoręcznie garnki z gliny oraz poznali historię życia mieszkańców wraz z ich zwyczajami żywieniowymi.  

Jednym z elementów działań projektowych są gry miejskie, w których młodzież uczestniczyła we Wrocławiu, gdzie z mapą w ręku zwiedzali miasto trasami przygotowanymi przez litewskich uczestników oraz w Namysłowie, gdzie polska grupa chciała poprzez grę terenową ukazać swoje miasto, zwieńczeniem gry była nauka poloneza na namysłowskim rynku. Każdy dzień działań młodzież wspólnie podsumowuje na wieczornych spotkaniach, gdzie za pomocą „termometru uczuć” przedstawia jakie ma odczucia związane z danym dniem.

Wszystkie powyższe działania zostaną ukazane w dniu 20.08.2019 r. na  letniej biesiadzie, podczas której odbędzie się pokaz przygotowanych przez uczestników elementów dekoracji stołu wraz z  degustacją posiłków, które również przygotowała młodzież. Podczas biesiady spodziewamy się wizyty lokalnych władz samorządowych i kierownictwa Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

Zapraszamy do OHP w Namysłowie! 

plakat na biesiadę.jpeg

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane