×
Wyszukaj w serwisie

Program Pole Działania

Zapraszamy młodzież w wieku 15-18 lat do programu Pole Działania. Pole Działania to roczny program Fundacji Wspomagania Wsi skierowany do nastoletnich mieszkańców wsi, zainteresowanych działaniem społecznym, którzy chcą przeżyć przygodę z zaplanowaniem i przeprowadzeniem projektu społecznego w swojej okolicy.

Jak to działa?

Wspólnie z uczestnikami z całej Polski przejdziemy całą ścieżkę projektową: od zbadania potrzeb ludzi, na rzecz których chcą działać, przez zaplanowanie projektów, po ich realizację. Na nasz program składają się cztery warsztaty szkoleniowe, na które zaprosimy uczestników i zadania, które wykonają między spotkaniami. Wszystko po to, żeby przygotować ich na przeprowadzenie projektów społecznych, a w dłuższej perspektywie, żeby stali się nowym pokoleniem liderów wiejskich.

Czego będzie można się nauczyć?

Na warsztatach szkoleniowych uczestnicy dowiedzą się:

  • jak rozpoznawać potrzeby ludzi, dla których chcą działać,
  • jak pracować metodą projektową, żeby bez stresu zaplanować i zrealizować działanie,
  • jak rozpoznawać sprzymierzeńców w swojej okolicy i nawiązywać z nimi kontakt, żeby pomogli w projekcie,
  • jak zbudować zespół, podzielić się zadaniami i jak zadbać o komunikację w zespole, żeby praca nad projektem była przyjemnością,
  • jak poradzić sobie z formalnościami przy realizacji projektu,
  • jak skutecznie opowiadać o projekcie, czyli gdzie przedstawić informację o nim i jakim językiem mówić, żeby zdobył zainteresowanie,
  • jak i skąd pozyskać pieniądze na działanie.

Między spotkaniami uczestnicy wykonają zadania niezbędne do zaplanowania i przeprowadzenia projektu. Bez obaw! Każdy otrzyma wsparcie na etapie planowania i realizacji działań.

W ramach zadań:

  • zmierzą się z przeprowadzeniem mini-diagnozy społecznej, czyli badania w swojej miejscowości, żeby poznać potrzeby mieszkańców, dla których będą działać,
  • z naszą pomocą krok po kroku pomysł na projekt przekują w konkretny plan działania,
  • przeprowadzą działanie społeczne z swojej miejscowości.

Pracujemy metodami aktywnymi, nie należy więc spodziewać się wykładów i lekcji! Podczas warsztatów i po nich uczestnicy będą mogli skorzystać z naszego wsparcia mentorskiego. Dofinansujemy też ich projekty.

Dla kogo jest program?

Zapraszamy uczniów i uczennice szkół średnich z całej Polski w wieku od 15 do 18 lat mieszkających na wsi lub w mieście do 20 tys. Nie szkodzi, jeśli do tej pory młodzież nie ma na swoim koncie pierwszych projektów czy współpracy z organizacjami społecznymi. Do programu przyjmujemy także osoby bez doświadczenia w działaniach społecznych za to z wielkim sercem i wyobraźnią. Być może ich pierwszy projekt narodzi się podczas Pola Działania!

Kiedy i gdzie się spotkamy?

Program Pole Działania trwa od października 2020 r. do czerwca 2021 r. Warsztaty szkoleniowe odbędą się w Warszawie w październiku i listopadzie 2020 r. oraz w marcu i czerwcu 2021 r.

Wasze projekty zostaną zrealizowane na terenie Waszych miejscowości lub gmin między marcem, a czerwcem 2021 r. 

Zapraszamy na stronę Programu Pole Działania, gdzie znajdą Państwo wszystkie przydatne informacje, szczegóły rekrutacji i harmonogram.

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane