×
Wyszukaj w serwisie

Wyspy na Widawie

Kompleks wysp w dolinie Widawy znajduje się w granicach miasta. Tworzą go trzy wyspy: pierwsza o powierzchni 0,6 ha, druga 0,9 ha, a trzecia 4,3 ha. Ostatnia z nich objęta jest specjalną formą ochrony Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Wyjątkowość jej obszaru wynika przede wszystkim z położenia, które zabezpiecza ją przed ingerencją ludzi i zwierząt domowych, co pozwala na niezakłócony rozwój fauny i flory.

Z rzadkich roślin występują tu zbiorowiska grzybienie północnych i grążela żółtego. Wśród ssaków związanych z tym siedliskiem i znajdujących się pod ochroną występują tu wydra i bóbr, a wśród ptaków zimorodek oraz ważka trzepla zielona.

Od początku XX w. tereny z wyspami w dorzeczu Widawy stawały się dla mieszkańców miasta częścią spacerowo-rekreacyjną. Można tu było wypożyczyć kajaki, którymi pływano po Widawie od Starego Miasto po Bierutów, a także odpocząć na ławkach ustawionych w utworzonych alejkach parkowych.

W okresie międzywojennym na terenie pierwszej wyspy postawiono pomnik ,,Poległym w czasie I wojny światowej’’, który po zakończeniu II wojny światowej został rozebrany. Na przeciwległym brzegu rzeki w latach dwudziestych XX w. wybudowano pierwsze w Namysłowie kąpielisko miejskie.

 

Wyspa.jpeg

 

Wyspa 1.jpeg

 

Wyspa 3.jpeg

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane