×
Wyszukaj w serwisie

Szlakiem drewnianych kościołów

Na obszarze Gminy Namysłów znajduje się kilka ciekawych architektonicznie i bogatych w dzieła sztuki sakralnej drewnianych wiejskich kościołów.

 Trasę zwiedzania rozpoczynamy od Namysłowa, skąd udajemy się drogą w kierunku Oławy, do wsi  Smarchowice Śląskie. Znajdujący się w zachodniej części wsi XVII-wieczny Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego jest konstrukcji zrębowej. Późnorenesansowy ołtarz w kształcie tryptyku pochodzi  1603 r. i przedstawia scenę ukrzyżowania Chrystusa. Uwagę zwracają także znajdujące się w świątyni barokowe rzeźby Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty oraz krzyż i dwa mosiężne lichtarze empirowe. Ten rzymskokatolicki filialny kościół, podlegający pod Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przeczowie, do 1654 r. należał do ewangelików.

IMG_9755.jpeg

Następnie, w kierunku na północ udajemy się do pobliskich Krasowic, gdzie w środkowej części  wsi znajduje się kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, o konstrukcji szachulcowej z 1620 r., z wieżą konstrukcji  słupowej. Świątynia wyróżnia się wspaniałym barokowym ołtarzem z I poł. XVIII w., który ozdabia obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.  Z tego samego okresu pochodzi również barkowa ambona. Kościelny dzwon datowany jest na rok 1657.

Krasowice kościół.jpeg

Z Krasowic, przez wsie Lubska, Dębnik i Ligotka udajemy się z powrotem do Namysłowa, a następnie do Michalic, gdzie znajduje się wyjątkowo cenny architektonicznie kościół p. w. św. Michała Archanioła z 1614 r. o konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce.  Okazała kwadratowa wieża o konstrukcji słupowej, z baniastym barokowym hełmem wzniesiona została w 1730 roku.  Charakterystycznym elementem kościoła jest strop pośrodku nawy , wspierający się na spiralnie rzeźbionym słupie oraz portale z nadprożami o kształcie „oślego grzbietu”. Uwagę zwraca także przepiękna snycerka na drzwiach i słupach wewnątrz świątyni.  Najcenniejsze są jednak XVII-wieczne barokowe polichromie pokrywające strop prezbiterium oraz naw. Bardzo interesujący jest również późnobarokowy ołtarz z 1765 r. z płaskorzeźbioną grupą Trójcy Świętej oraz kasetonami otoczonymi ornamentem roślinnym. Dodatkowym walorem michalickiego kościoła jest bogato zdobione sakralne wyposażenie - późnobarokowa ambona z 1716 r., chrzcielnica z 1731 r., liczne barokowe figury orz ławy kolatorskie z 1663 r.

 

kościół michalice.jpeg

 

Z Michalic, przez Kowalowice udajemy się do Baldwinowic, do drewniano murowanego kościółka p.w. Trójcy Świętej z początku XV w. Dominuje barokowy wystrój kościoła, z dwoma interesującymi ołtarzami- głównym późnobarokowym, przedstawiającym koronację Matki Boskiej wśród obłoków oraz bocznym późnogotyckim tryptykiem z lat 1510-1520, częściowo przebudowanym w XVII w.  Uwagę zwraca również późnorenesansowa bogato zdobiona ambona z 1600 r. oraz polichromowane epitafia z początku XVII w.

Z Baldwinowic, przez Bukowę Śląską udajemy się do Woskowic Małych. Znajduje się tu XVI-wieczny kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca z 1711 r. o konstrukcji zrębowej, natomiast drewniana wieża konstrukcji słupowej. Wnętrze kościoła zdobi neobarokowa polichromia, z ciekawą snycerką drzwi oraz bogate wyposażenie- m. in ambona, chrzcielnica oraz kilka XVIII i XIX-wiecznych rzeźb przedstawiających postacie świętych.

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane