×
Wyszukaj w serwisie

Smogorzów - średniowieczne korzenie i legenda o smoku

Smogorzów to najstarsza i niegdyś najsłynniejsza miejscowość ziemi namysłowskiej. Według Heinricha Adamy'ego nazwa miejscowości pochodzi od polskiej nazwy ,,smoły” i wiążą ją z miejscem jej produkcji. Nazwa składa się z dwóch polskich słów ,,smoła” oraz ,,grzać” i wiąże się z produkcją – warzeniem smoły. 

Smogorzowska katedra: niewielki drewnianych kościółek, który jeszcze w XIXw. stał w Smogorzowie, uznawany jest za pierwszy śląski kościół ufundowany przez Mieszka I. Tradycja ta ma swoje źródło w ,,Rocznikach Królestwa Polskiego" i ,,Żywotach biskupów wrocławskich [wł. smogorzowskich]" Jana Długosza. Zgodnie z nimi w miejscowości znajdowała się pierwsza siedziba biskupstwa wrocławskiego, a w miejscowym kościele pochowani zostali pierwsi śląscy biskupi. Jeszcze w drugiej połowie XIX w. wierzono, iż niewielki drewniany kościółek to pierwsza wybudowana przez Piastów świątynia na Śląsku. ,,Smogorzowską katedrę" traktowano niczym relikwię, ponieważ żywiono przekonanie, że rodowód jej najstarszej części można datować na IXw. W średniowieczu zatrzymywała się tu żona piastowskiego księcia Śląska, Henryka Brodatego. Obecnie zaświadczają o tym pobycie kamień i źródełko noszące nazwę św. Jadwigi.

W 1854 r. drewniany modrzewiowy kościół spłonął. Z pożaru ocalał stojący przy kościele drewniany Krzyż. Z uratowanego drewna wykonano relikwie krzyżyki, które zostały poświęcone przez ks. Alojzego Fiecka w Piekarach Śląskich i obdarzone mocą odpustu dla konających. Relikwie te były wkładane zmarłym do trumny i dlatego do dzisiaj niewiele z nich przetrwało. Z pożaru zdołano ocalic również parę polan modrzewiowych, które jak wqierzono, pochodziły jeszcze z IXw. Użyto ich do budowy bocznego ołtarza ''Świętego Krzyża'' w odbudowanym kościele. Nowa murowana świątynia w stylu neogotyckim powstała w latach 1861-63, między innymi dzięki zaangażowaniu śląskiego działacza społecznego Józefa Lompy i ówczesnego ks. Franciszka Marzonia. Nowy kościół zaprojektował znakomity śląski architekt Alexis Langer. Budowla również obecnie budzi podziw i uznanie.

 

Kościół Smogorzów.jpeg

 

Legenda smogorzowska: pochodzenie nazw miejscowości nie zawsze da się wytłumaczyć w sposób naukowy. Dawno, dawno temu, mieszkańców jednej z wiosek gnębił straszliwy smok. Krwiożerczy gad, żarłoczny i ziejący ogniem z paszczy. Mieszkańcy żyli w ciągłym lęku i aby złagodzić jego gniew nieustannie składali ofiary. Wioska gdzie mieszkał smok, zawdzięcza swą nazwę właśnie temu potworowi mowa tu o Smogorzowie. Ryk smoka słyszany był nawet w bardzo odległych miejscowościach. Stąd właśnie wywodzą się nazwy Rychtal i Rychnów. O wiele bliżej smoka żyli mieszkańcy Głuszyny, których gad całkowicie ogłuszył. Gnębieni przez smoka mieszkańcy musieli opuścić swoje siedziby. W okolicy dzisiejszego Namysłowa przeprowadzono więc naradę. Namyślano się i namyślano, a efektem narady jest nazwa Namysłów.

Wreszcie zdecydowano o zorganizowaniu wyprawy przeciwko bestii. Posłano po znanych w okolicy mocarzy, Michała i Józka. Spora grupa ludzi przyłączyła się do bohaterów, a ponieważ nie znano ich imion, określano, że pochodzą z Michalic i Józefkowa. Po długich przygotowaniach wyprawa wreszcie ruszyła. W okolicy dzisiejszej Objazdy trzeba było objechać ogromne bagna. W Kowalowicach woje podkuwali swe konie przed ostateczną rozprawą z bestią. Niestety, wyprawa skończyła się klęską. Smok okazał się zbyt potężny. Przerażeni mieszkańcy byli pewni, że tym razem nic ich nie uratuje. I wtem, zgłosił się ochotnik trębacz z Trębaczowa. Tak silnie zadął w trąbę, że przerażony smok w popłochu czmychnął gdzie pieprz rośnie, a mieszkańcy Smogorzowa i okolic żyli długo i szczęśliwie.

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane