×
Wyszukaj w serwisie

Rozliczaj PIT w Gminie Namysłów

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedno z najważniejszych zobowiązań, jakie muszą uregulować podatnicy osiągający dochody podlegające opodatkowaniu. Jeszcze kilka lat temu złożenie deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego stanowiło spory problem. Konieczne było ręczne uzupełnienie formularza, samodzielne obliczenie należnego podatku, a następnie dostarczenie go do urzędu. Obecnie zeznanie podatkowe można rozliczyć w całości przez Internet dzięki narzędziom przygotowanym zarówno przez Ministerstwo Finansów, jak i zewnętrznym programom.

Aby rozliczenie roczne nie generowało dodatkowych problemów, musi zostać złożone w odpowiednich terminach:

- do 30 kwietnia 2021 roku należy rozliczyć PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

- do 1 marca 2021 roku konieczne jest złożenie PIT-28.

W przypadku rozliczenia dochodów za 2020 rok, podobnie jak w poprzednich latach, możliwe będzie skorzystanie z kilku sposobów:

- przez Internet,

- wysyłając zeznanie pocztą,

- osobiście dostarczając do właściwego Urzędu Skarbowego.

gotowe PIT.jpeg

Pamiętajmy, że roczny podatek dochodowy PIT nie trafia w całości do skarbu państwa. Jego spora część zostaje przekazana do gminy, w której został rozliczony. Pieniądze te przeznaczamy później na zrównoważony rozwój naszej Gminy, wspierając m.in. budowę i remonty dróg, rozwój infrastruktury, kulturę czy też działania proekologiczne. Dlatego ważne jest aby płacić podatek dochodowy w miejscu zamieszkania. Was drodzy mieszkańcy nie będzie to kosztowało ani złotówki więcej, a dla Gminy Namysłów będzie to duże wsparcie – podkreśla Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski.

wykres Pit.jpeg

Jak rozliczyć PIT?

Roczne rozliczenie podatku dochodowego PIT należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Miejsce zamieszkania jest czym innym niż miejsce zameldowania. Gdy w trakcie 2020 roku zmieniliśmy miejsce zamieszkania najprościej i najwygodniej jest złożyć go w nowym urzędzie skarbowym wpisując nowy adres zamieszkania w Gminie Namysłów. Istnieje także możliwość aktualizacji miejsca zamieszkania poprzez formularz ZAP-3. Należy jednak Pamiętać, iż złożenie formularza ZAP-3 nie zwalnia nas ze wskazania miejsca zamieszkania w Gminie Namysłów na właściwym druku PIT.

Pamiętajmy o namysłowskich organizacjach

Coroczne złożenie deklaracji PIT i rozliczenie się z Urzędem Skarbowym jest także okazją do wsparcia organizacji pożytku publicznego w postaci 1% podatku. Na terenie Namysłowa mamy zarejestrowane 8 organizacji, są wśród nich organizacje sportowe, czy też organizacje pomagające osobom chorym. Dlatego gorąco zachęcam do wspierania lokalnych OPP – dodaje Bartłomiej Stawiarski.

gotowe PIT strona 2 WYBRANE PROJEKTY.jpeg

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane