×
Wyszukaj w serwisie

Wzrastająca liczba groźnych sytuacji z udziałem wilka

Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę doniesień dotyczących sytuacji konfliktowych i potencjalnie niebezpiecznych z udziałem wilka na terenie Polski, przekazujemy Państwu zasady działania i zalecenia na wypadek wystąpienia konfliktu na linii wilk - człowiek, wypracowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu:

Informujemy jednocześnie, że w przypadku osobników wilka, organem upoważnionym do wydania zezwolenia na zabicie jest jedynie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, zaś w przypadku czynności polegających na płoszeniu, odłowie wilków lub zgłaszaniu potencjalnych szkód kompetentnym organem na terenie województwa opolskiego jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu.

W uzasadnionych, nagłych przypadkach decyzje dotyczące derogacji od zakazów mogą być wydawane ustnie, po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu (dotyczy to decyzji GDOŚ i RDOŚ), istnieje również możliwość telefonicznego zgłoszenia szkody do RDOŚ. Decyzje ustne mają taką samą rangę prawną jak pisemne.

wilki.png

Pamiętajmy także o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, do których należą m.in.:
1. Nie dokarmiaj wilków. Jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom wójta właściwej miejscowo gminy.
2. Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.
3. Zabezpieczaj pojemniki na odpady.
4. W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi - taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. Przebywając w lesie prowadź psa na smyczy.
5. Nigdy nie zabieraj ze sobą ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym dla przetrzymującego.
6. Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ w Opolu lub skorzystać z fachowych informacji znajdujących się na stronach internetowych Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”

 

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane