×
Wyszukaj w serwisie

„Namysłów Eko+ Pozytywny”

W marcu br., w Izbie Techniki Młynarskiej w Namysłowie rozpoczął się cykl warsztatów ekologicznych, w ramach projektu „Namysłów Eko+ Pozytywny”. 

Inicjatorem i koordynatorem projektu jest Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych „EKOWOD” w Namysłowie, przy współpracy z Namysłowskim Ośrodkiem Kultury oraz pod patronatem Burmistrza Namysłowa Bartłomieja Stawiarskiego.

Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 6 szkół podstawowych, w tym 5 z samego Namysłowa oraz Szkoła Podstawowa z Kamiennej. Natomiast z uwagi na obostrzenia uczestniczą w nim jedynie uczniowie klas trzecich. Cel jest jeden: edukacja dzieci poprzez kreatywne zajęcia dotyczące ekologii.

 


 

Warsztaty zainaugurowano tematyką związaną z ochroną wody. Poszczególne grupy uczniów zwiedziły wówczas młyn wodny w Izbie Techniki Młynarskiej oraz Stację Uzdatniania Wody przy ulicy Jana Pawła II w Namysłowie, dowiedziały się jak cennym surowcem jest woda i jak kruche są jej zasoby, a na przypadający 22 marca Dzień Wody, w ramach konkursu wykonali plakaty zachęcające do picia wody z kranu promując hasło: „Woda z Namysłowa jest smaczna i zdrowa”.

W rywalizacji tej zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Namysłowie, a drugie miejsce przypadło uczestnikom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Namysłowie. Na  laureatów czeka ciekawa nagroda w postaci wyjazdu do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu.

Praca SP Nr 5.jpeg Praca SP Nr 2.jpeg

W warsztatach gościnnie wzięła udział również Wiceburmistrz Namysłowa Ewelina Moniuszko-Czuczwara, która wraz z dziećmi uczestniczyła aktywnie w przeprowadzonych zajęciach.

W kwietniu br., pomimo trudności związanych z pandemią i trwającym lockdownem, organizatorzy postanowili kontynuować te proekologiczne działania. Na terenach zielonych przy wszystkich szkołach biorących udział w projekcie ZWiUK „EKOWOD” stworzył zielniki, a zadaniem klas uczestniczących w warsztatach będzie ich odpowiednia pielęgnacja.

Przed młodymi „ekologami” jeszcze wiele ciekawych wyzwań proekologicznych, w tym między innymi warsztaty z gliną, nauka prawidłowej segregacji odpadów oraz quest leśny. Finałem projektu, pod koniec maja br. będzie ekologiczny piknik, który zorganizują wspólnie Namysłowski Ośrodek Kultury, ZWiUK „EKOWOD” w Namysłowie oraz pracownicy Opolskich Parków Krajobrazowych.

 

 

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane