×
Wyszukaj w serwisie

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

W związku z trwającym Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, dziś w gabinecie Burmistrza Namysłowa Bartłomieja Stawiarskiego, miało miejsce spotkanie w którym wzięli udział: Zastępca Wojewody Opolskiego Teresa Barańska, Dyrektor Głównego Urzędu Statystycznego w Opolu Janina Kuźmicka, Włodarz naszego miasta, a także Starosta Powiatu Namysłowskiego Konrad Gęsiarz.

Znamienici goście przyjechali do Namysłowa, aby zachęcić i promować akcję spisu powszechnego na terenie gminy Namysłów. Jednym z głównych tematów spotkania było omówienie najświeższych statystyk dotyczących liczbę osób spisanych w każdej z gmin w naszym województwie, z których wynika że województwie opolskim spisało się już ponad 350 tys. osób, co stanowi ok. 36 % mieszkańców Opolszczyzny, tym samym daje nam 1 miejsce w kraju w rankingu województw. W Namysłowie frekwencja spisowa wynosi natomiast ok 32 %.

Dyrektor GUS podkreśliła, że głównym celem spisu który trwa do końca września br. jest zebranie informacji, które pomogą zobrazować aktualny stan struktur demograficznych, społecznych i ekonomicznych ludności, gospodarstw i rodzin w Polsce, co pozwoli zaobserwować kierunki i zakres zmian na przestrzeni 10 lat od ostatniego spisu.

Istotnym jest również, żeby poinformować ludzi o roli spisu oraz przekonać, że poprzez udział  w spisie mają oni realny wpływ na zmiany zachodzące w ich otoczeniu, mogąc kreować skuteczną politykę rozwojową swojego regionu. W oparciu o wyniki spisu podejmuje się szereg ważnych decyzji na szczeblu krajowym, kreuje się polityki rozwojowe, opracowuje plany strategiczne, dokumenty rozwojowe, a także szacuje potrzeby mieszkaniowe, edukacyjne, zdrowotne. Wyniki spisu są również podstawą do określania wysokości szeregu dotacji i subwencji, także unijnych.

Goście przypomnieli również o trwającej do 14 lipca Narodowej Loterii Spisowej, w której każdy, kto się spisał ma możliwość wzięcia udziału w losowaniach naród pieniężnych oraz wygrania samochodów osobowych.

Następnie, Panie Wicewojewoda wraz Dyrektor GUS udały się do Kamiennej, aby przy udziale Sekretarz Gminy Namysłów Joanny Niedźwiedź osobiście otworzyć i zachęcić mieszkańców do spisywania się w zorganizowanym dziś w tym celu Mobilnym Punkcie Spisowym w Kamiennej. Punkty tego typu powstały we wszystkich gminach w całym województwie opolskim i  mają za zadanie ułatwić dostęp do tej usługi jak największej liczbie osób, która nie dopełniła jeszcze tego obowiązku.

W Mobilnym Punkcie Spisowym w Kamiennej, można się spisać korzystając z pomocy uprawnionych i wykwalifikowanych rachmistrzów. Samospisu można dokonać również w domu przez internet, telefonicznie lub od dnia 23 czerwca br. spełnić ten obowiązek podczas wywiadu przeprowadzonego z rachmistrzem, bezpośrednio w swoim domu.

 


 

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane