Wybory samorządowe - więcej informacji

×
Wyszukaj w serwisie

Namysłowskie obchody 78 rocznicy tzw. Zbrodni Wołyńskiej

Minęło 78 lat od tzw. Zbrodni Wołyńskiej, której data - 11 lipca 1943 roku zapisała się na kartach polskiej historii, jako jeden z najtragiczniejszych dni, nazywany „krwawą niedzielą”, apogeum rzezi wołyńskiej.

Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) oraz frakcja Stepana Bandery (OUN-B), wspierane przez lokalną ludność ukraińską, dokonały wówczas skoordynowanego ataku na około sto wsi i miejscowości zamieszkałych głównie przez Polaków w Galicji Wschodniej i na Wołyniu.

Historycy szacują, że w czasie rzezi wołyńskiej zamordowano ok. 100 tys. Polaków.

W Namysłowie, w dniu 10 lipca br. uczczono obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej, mszą św. z intencji Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Namysłowie, odprawiona w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na Placu Powstańców Śląskich w Namysłowie, gdzie delegacje różnych instytucji i organizacji, w tym Wiceburmistrz Namysłowa Krzysztof Mucha, złożyli hołd należny naszym Rodakom pod kamiennym pomnikiem „Pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich w II RP przez nacjonalistów ukraińskich oraz tych braci Ukraińców, którzy za ratowanie Polaków zapłacili cenę najwyższą”.

W uroczystych obchodach wzięli także udział główni inicjatorzy i organizatorzy tego wydarzenia, członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Namysłowie, przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Namysłowie, Wicestarosta Tomasz Wiciak, Radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu Namysłowskiego, przedstawiciele różnych lokalnych instytucji i organizacji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Namysłowa, w tym Pani Helena Migdał - obecnie mieszkanka Igłowic, która jako dziecko przeżyła rzeź wołyńska.

 

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane