×
Wyszukaj w serwisie

Podsumowanie sezonu lotowego

W dniu 27 listopada br., w  świetlicy wiejskiej w Smarchowicach Nowych, miało miejsce
coroczne spotkanie podsumowujące sezon lotowy gołębi pocztowych, połączone z wręczeniem dyplomów i pucharów najlepszym hodowcom.

Działacze oraz hodowcy zrzeszeni w Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddziału Namysłów, z rąk Burmistrza Namysłowa Bartłomieja Stawiarskiego oraz Prezesa namysłowskiej sekcji PZHGP Waldemara Gajewskiego otrzymali nagrody, w kategorii lotów gołębi dorosłych i młodych.

Po liczbie zebranych hodowców oraz ich wieku można prognozować, iż bogate rodzime tradycje w tym względzie z pewnością nie zaginą. Zawody polegają na wypuszczeniu od kilkuset do nawet kilku tysięcy ptaków ze wspólnego startu, z odległości dochodzących czasami do 2 tys. kilometrów. Przy słonecznej pogodzie gołębie potrafią powrócić do gołębnika z odległości 1000 km nawet w ciągu jednego dnia. Ta zdolność była doceniana już w dawnych czasach. - Praktyczne wykorzystanie gołębi pocztowych do przesyłania wiadomości znane już jest z XII wieku.

Loty gołębi pocztowych w Polsce tradycyjnie rozpoczynają się pod koniec lutego lub na początku marca. Coraz częściej hodowcy praktykują lęgi zimowe, które rozpoczynają się w drugiej połowie grudnia. Gołębie stare startują wiosną i mogą odbyć w sezonie do kilkunastu lotów. Gołębie młode, urodzone w danym roku, startują jesienią i odbywają ich kilka.

Przed każdym sezonem, hodowca może zgłosić do startów określoną liczbę gołębi. Jest to liczba której już nie można zmieniać podczas trwania sezonu. Szczególnie emocjonująca rywalizacja odbywa się w kategorii lotów gołębi dorosłych oraz tzw. roczniaków.

Hodowcy należący do PZHGP Namysłów, miniony sezon mogą zaliczyć do udanych. W tym roku do zawodów namysłowscy hodowcy wystawili ok. 9 tys. skrzydlatych zawodników, a najlepsi latający mistrzowie, osiągając dobre wyniki, pokonali w Sezonie Lotowym 2021 ponad 5500 km na swoich skrzydłach!

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zarówno hodowcom kultywującym tą ciekawą pasję, jak i ich utytułowanym zawodnikom!

 

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane