Wybory samorządowe - więcej informacji

×
Wyszukaj w serwisie

Uroczyste obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej

W niedzielę 20 lutego br., uczciliśmy w Namysłowie 80.rocznicę powstania Armii Krajowej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary, której przewodniczył ks. kapitan dr Krzysztof Deja.

We mszy św. uczestniczyli członkowie SPAK wraz z rodzinami, a także przedstawiciele władz samorządowych ze Starostą Konradem Gęsiarzem i Zastępcą Burmistrza Krzysztofem Muchą na czele, radna sejmiku wojewódzkiego Pani Teresa Ceglecka-Zielonka, radni rady powiatu i rady gminy wraz z Przewodniczącymi obu rad, przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych i politycznych, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej kpt Tadeusz Kmieć oraz kilkanaście pocztów sztandarowych SPAK-u, NSZZ „Solidarność” i namysłowskich szkół średnich i podstawowych.

Ksiądz koncelebrans wygłosił porywające kazanie poświęcone patriotyzmowi – temu sprzed 80 lat i temu współczesnemu, których związki ideowe są bezsprzecznie takie same i opierają się na tym samym wezwaniu „Bóg, Honor i Ojczyzna”.

Po mszy św. uczestnicy z pocztami sztandarowymi na czele udali się pod namysłowski Ratusz, gdzie pod tablicą poświęconą Polskiemu Państwu Podziemnemu i Armii Krajowej złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze, aby oddać cześć bohaterom sprzed 80 lat.

Ostatnia część uroczystości miała miejsce w Namysłowskim Ośrodku Kultury, gdzie po części oficjalnej, podczas której przemówienia wygłosili Prezes SPAK Włodzimierz Putowski, Starosta Namysłowski Konrad Gęsiarz i Zastępca Burmistrza Krzysztof Mucha, odbyło się imponujące przedstawienie w wykonaniu Klubu Niezależnych Twórców „Wena”. Brawurowo wykonany, piękny montaż słowno – muzyczny był poświęcony Armii Krajowej i jednemu z jej najwspanialszych bohaterów Janowi Piwnikowi „Ponuremu”.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia niedzielnej uroczystości: Księżom Koncelebransom z ks. kpt dr Krzysztofem Deją, ks. Marcinem Bącelą i ks. Michałem Zalotem na czele. Dziękujemy władzom powiatu namysłowskiego i władzom Gminy Namysłów oraz służbom mundurowym za pomoc w organizacji uroczystości. Gorące podziękowania kierujemy do wszystkich instytucji i organizacji, które były reprezentowane przez poczty sztandarowe i delegacje, w szczególności Związkowi Piłsudczyków RP i NSZZ „Solidarność”. Dziękujemy pracownikom NOK, na czele z Dyrektorem Mariuszem Jabłońskim. A szczególnie gorące słowa wdzięczności kierujemy w stronę Klubu Niezależnych Twórców „Wena” z Panią Agnieszką Klimas na czele, za wspaniałą ucztę duchową, jaką był przygotowany przez Was program artystyczny. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz zaprezentujecie go szerszej publiczności.

Na koniec szczególne słowa wdzięczności kierujemy w stronę mieszkańców Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej za udział w obchodach 80.rocznicy powstania Armii Krajowej.

Włodzimierz Putowski

SPAK - Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Namysłowie

IMG_2622.jpegIMG_2625.jpegIMG_2628.jpegIMG_2630.jpegIMG_2631.jpegIMG_2633.jpegIMG_2635.jpegIMG_2636.jpegIMG_2639.jpegIMG_2643.jpegIMG_2647.jpegIMG_2648.jpegIMG_2650.jpegIMG_2651.jpegIMG_2652.jpegIMG_2653.jpegIMG_2654.jpegIMG_2655.jpegIMG_2656.jpegIMG_2659.jpegIMG_2660.jpegIMG_2661.jpegIMG_2664.jpegIMG_2665.jpegIMG_2667.jpegIMG_2671.jpegIMG_2673.jpegIMG_2675.jpeg

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane