Wybory samorządowe - więcej informacji

×
Wyszukaj w serwisie

79. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca br., w Namysłowie upamiętniono 79. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, podczas której zamordowano ok. 100 tys. Polaków. 11 lipca 1943 roku - to jeden z najtragiczniejszych dni, nazywany „krwawą niedzielą”.

W obchodach uczczenia pamięci ofiar, zorganizowanych przez członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Namysłowie, udział wzięli m.in.: Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski, Sekretarz Powiatu Namysłowskiego Sławomir Hinborch, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Namysłowie Marta Gazdecka-Kmiecik, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Namysłowie Roman Kania, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Namysłowie Tadeusz Kmieć, Pracownicy Izby Regionalnej w Namysłowie oraz Namysłowskiego Ośrodka Kultury, członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Namysłowie, przedstawiciele Opolskiego Związku Piłsudczyków RP w Namysłowie, reprezentanci namysłowskiego NSZZ Solidarność, mieszkańcy Namysłowa, w tym Pani Helena Migdał - obecnie mieszkanka Igłowic, która jako dziecko przeżyła Rzeź Wołyńską oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych i politycznych, a także członkowie organizacji i stowarzyszeń z terenu Gminy Namysłów.️

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji ofiar ludobójstwa, odprawioną w Kościele Parafialnym św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie, przez tutejszego Wikariusza ks. Michała Zalota.

Po nabożeństwie, uczestnicy wydarzenia udali się na Plac Powstańców Śląskich, gdzie odbyły się okolicznościowe przemówienia oraz składanie symbolicznych wieńców i zniczy, pod kamiennym pomnikiem „Pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich w II RP przez nacjonalistów ukraińskich oraz tych braci Ukraińców, którzy za ratowanie Polaków zapłacili cenę najwyższą”.

Dziękujemy wszystkim delegacjom, stowarzyszeniom, organizacjom oraz mieszkańcom za liczne przybycie i wspólne upamiętnienie tego doniosłego dnia.

Pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać!

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane