×
Wyszukaj w serwisie

Iskry Niepodległej w Namysłowie

Iskry Niepodległej to widowisko Biura „Niepodległa” o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu mogą podróżować po Polsce. Kosmiczny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne dostępne są bezpłatnie w miejscowościach we wszystkich województwach.

W dniach 16-18 maja br. mobilna wystawa dotarła do Namysłowa, dając tym samym możliwość poznania jej naszym mieszkańcom. Wcześniej jedynie mieszkańcy Opola i Byczyny mieli możliwość obejrzenia projektu.

W specjalnie zbudowanym pojeździe zastosowano niespotykane, szeroko rozwinięte i bardzo kreatywne możliwości technologiczne, by stworzyć dla odbiorcy wzruszające, głęboko wpadające w pamięć doświadczenie działające na nasze zmysły. Nowoczesne technologie wizualne pozwoliły prezentować fakty i bohaterów, które składają się na cudowną, majestatyczną opowieść o potencjale naszej wspólnoty.

Ponadto po zakończonej prezentacji, na tablicach interaktywnych za pomocą aplikacji można było dokładnie zagłębić się w historię Polaków, którzy reprezentowali nasz kraj w różnych dziedzinach sztuki oraz techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu oraz sportu. Oprócz cyfrowego spektaklu, dla widzów przygotowano wybór niezwykle ciekawych eksponatów, które dopełniały tą multimedialną opowieść. Namysłowianie mogli zobaczyć m.in. Order Wojenny Virtuti Militari (najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne czyny wojenne połączone z ofiarnością i odwagą), kamizelkę kuloodporną opracowana przez Jana Szczepanika w 1901 r. czy też chwytak ADRexp (chwytak antropomorficzny do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej).

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

 


 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane