×
Wyszukaj w serwisie

Warsztaty serowarskie dla KGW z Gminy Namysłów

W dniach 19-21 października 2023 r., w pięknych okolicznościach przyrody, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa w Namysłowie, na zaproszenie Bartłomieja Stawiarskiego - Burmistrza Namysłowa oraz Zastępcy Burmistrza Eweliny Moniuszko-Czuczwary, członkowie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Namysłów, mieli sposobność uczestnictwa w warsztatach serowarskich pod czujnym okiem Pani Joanny Włodarskiej.

Spotkanie było również niebywałą okazją do odwiedzenia nowo wyremontowanej Rybaczówki, znajdującej się na Młyńskich Stawach, która stała się swoistym skansenem, natomiast wspomniane warsztaty odbywały się w przepięknym miejscu- zwanym "po staremu"- Stodołą. W tym miejscu dziękujemy pracownikowi Nadleśnictwa w Namysłowie Małgorzacie Lizurej za przewodniczenie grupom w zwiedzaniu.

Pracując na lokalnym produkcie - mleku z Gospodarstwa w Wilkowie - Gospodynie i Gospodarze wytwarzali sery podpuszczkowe, dojrzewające. Uczestnicy przygotowywali ser typu Korycińskiego i Żuławskiego oraz Oscypki.

Joanna Włodarska, prowadząca zajęcia to serowar, dziennikarka, także kulinarna i szefowa kuchni. Autorka podręcznika ,,Jak zrobić ser w domu". Przygodę z serowarstwem rozpoczęła od poznawania smaków serów zagrodowych, wytwarzanych w polskich gospodarstwach i zapragnęła robić własne. Od tamtej pory w Akademia Siedliska pod Lipami powstają sery podpuszczkowe i dojrzewające.

W ciągu trzech dni, w warsztatach wzięło udział prawie 80 Gospodyń i Gospodarzy z KGW z terenu gminy, którzy dowiedzieli się, że powstawanie sera rozpoczyna się już w momencie podgrzania mleka!

Uczestników warsztatów odwiedził również Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski, który z zainteresowaniem wsłuchiwał się w prelekcje oraz z zachwytem przyglądał się produkcji serów.

Bardzo dziękujemy za ogrom przekazanych informacji oraz mile spędzony czas i zapewniamy wykorzystać nabytą wiedzę i umiejętności do domowych, serowarskich wyrobów.

 


 

 

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane