×
Wyszukaj w serwisie

105. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W dniu 11 listopada br. w całym kraju, świętowano 105. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Namysłowskie obchody tego niezwykle ważnego wydarzenia, rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Naszą Ojczyznę w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Namysłowie pod przewodnictwem Księży Proboszczów namysłowskich parafii: ks. Piotra Nowickiego z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie oraz ks. Bartosza Barczyszyna z parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie z udziałem: Władz Gminnych – Burmistrza Namysłowa Bartłomieja Stawiarskiego oraz Zastępcy Burmistrza Eweliny Moniuszko-Czuczwara, reprezentantów samorządów,  przedstawicieli namysłowskich instytucji i placówek oraz gości i mieszkańców Namysłowa.

Po zakończeniu podniosłego nabożeństwa, jego uczestnicy wysłuchali koncertu Chóru MUNDI, powołanego przez Prezesa Fundacji MUNDI - Edmunda Podeszwę, pod kierownictwem Justyny Szóstak. Artyści zachwycili wszystkich obecnych wykonaniem polskich pieśni powstańczych oraz utworów wojskowych. Klimatyczny recital chórzystów spotkał się z wielką aprobatą zgromadzonej publiczności, która nagrodziła solistów gromkimi brawami i licznymi gratulacjami. Po koncercie, uczestnicy obchodów, formując orszak przeszli- przy akompaniamencie Namysłowskiej Orkiestry Dętej- ulicami miasta, pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie w obecności pełniących wartę pocztów sztandarowych, poszczególne delegacje złożyły symboliczne kwiaty i zapaliły znicze. Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień.

Po oficjalnej odsłonie uroczystości miała miejsce dalsza część świętowania. W klimatycznym otoczeniu murów miejskich na skwerze za Biblioteką Publiczną w Namysłowie, odbyło się Ognisko z Piosenką Patriotyczną. Wspólne śpiewanie przy blasku i cieple palącego się ognia, dźwięku gitar, gorącym posiłku oraz herbacie, połączyło m.in. licznie zgromadzonych namysłowian, zaangażowanych zuchów, harcerzy, druhów i druhny z Namysłowskiego Związku Drużyn, członków zespołu "Namysłowiacy", a także Włodarzy Namysłowa Burmistrza Bartłomieja Stawiarskiego oraz Zastępców Burmistrza Eweliny Moniuszko-Czuczwara i Krzysztofa Muchy. Harcerze z Klubu Artystycznego NZD przygotowali kilkanaście pieśni i piosenek patriotycznych, które uczestnicy wspólnie wykonywali, korzystając z przygotowanych specjalnie na tę okoliczność śpiewników. 

Dziękujemy wszystkim Delegacjom, Stowarzyszeniom, Organizacjom oraz Mieszkańcom za liczne przybycie, aktywne uczestnictwo oraz wspólne świętowanie w tak pięknym dniu.

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane