Wybory samorządowe - więcej informacji

×
Wyszukaj w serwisie

Obchody Dnia Świętego Ambrożego w Namysłowie

W dniu 7 grudnia przypada Dzień Świętego Ambrożego - patrona pszczelarzy, kapłana i biskupa Mediolanu. Uroczyste obchody upamiętniające postać tego „dobrego pasterza” zostały uświetnione w dniu 10 grudnia br. mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie, odprawioną w intencji Bartników i ich rodzin, a także za pszczelarzy, którzy odeszli już na wieczny spoczynek. Pszczelarze przybyli na nabożeństwo ze swoim sztandarem oraz w uroczystych strojach galowych.

Wizerunek Świętego Ambrożego przedstawiany jest często w stroju biskupim z infułą i pastorałem, a jego atrybutami są m.in. księga, krzyż, model kościoła, a zwłaszcza ul ze słomy. Ta znamienita postać wiąże się z piękną legendą o jego narodzinach i pszczołach, a także z tym, że jako duchowny, w swoich kazaniach często przytaczał przykłady z życia pszczelej rodziny.

Dziś, tak jak przed laty, bartnicy powierzając się Jego opiece, często umieszczają także w przydomowych pasiekach figury Św. Ambrożego. A w święto patrona pszczelarzy, tradycyjnie też odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę.

Po mszy wszyscy członkowie Koła oraz zaproszeni goście spotkali się w restauracji Młoda Ratuszowa w Namysłowie, gdzie zebranych powitał Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Namysłowie  Pan Damian Oleś. Natomiast uczestniczący w tej pięknej uroczystości Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski, zadeklarował Bartnikom swoją pomoc i wsparcie w różnych inicjatywach na rzecz Koła. To ciepłe, grudniowe spotkanie, było również wspaniałą okazją do podzielenia się przez wszystkich jego członków oraz obecnych gości świątecznym opłatkiem i złożenia sobie życzeń z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane