Wybory samorządowe - więcej informacji

×
Wyszukaj w serwisie

Światowy i Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

W dniu 23 lutego br. obchodziliśmy Światowy i Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W związku z tym w Urzędzie Miejskim w Namysłowie odbyło się spotkanie Zastępcy Burmistrza Eweliny Moniuszko-Czuczwary z psychologami i pedagogami reprezentującymi placówki oświatowe z terenu Gminy Namysłów, na którym omawiano problem występowania depresji wśród dzieci i młodzieży.

Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest ta choroba oraz w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, aby zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Depresja jest chorobą, która wiąże się z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu. Dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci czy statusu społecznego. Depresja nie jest tylko chwilowym obniżeniem nastroju, ale chorobą, która utrudnia bądź nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Choruje na nią 350 mln ludzi na całym świecie, a w samej Polsce 1,5 mln.

W tym dniu warto sobie uświadomić, że każda osoba może w życiu napotkać kryzys dotyczący zdrowia psychicznego, ale może też z niego wyjść. Szacunki Światowej Organizacji Zdrowia mówią o tym, że depresja będzie w przyszłości jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Do 2030 roku depresja będzie też najczęściej występującą chorobą na świecie. Wiele osób nie przyznaje się do depresji lub obawia się czy wstydzi poprosić o pomoc.

Problemem depresji dotknięte są również dzieci i młodzież. Dla nich depresja wiąże się z ogromnym cierpieniem. Często dzieci nie rozumieją tego co się z nimi dzieje, dlatego rozmowa na ten temat, uświadamianie społeczeństwa, programy edukacyjne mają tu ogromną rolę.

 

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Polecane