×
Wyszukaj w serwisie

Program "Czyste Powietrze"

Informujemy, że na mocy porozumienia podpisanego pomiędzy Gminą Namysłów a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, w Urzędzie Miejskim w Namysłowie został uruchomiony Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. W Punkcie istnieje możliwość uzyskania informacji na temat Programu, pomocy w złożeniu wniosku oraz jego późniejsze rozliczenie.

Gminny Punkt.png

Urząd Miejski w Namysłowie
Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Inwestycji

Punkt Konsultacyjno-Informacyjny (pok. nr 19, budynek B)
w godzinach od 7:30 do 15:30 (w piątki do 14:00)
tel. 77 41 90 347 mail:

Sprawdz czy dotacja jest dla ciebie.png

Ważne! Osoba fizyczna wnioskująca o dofinansowanie nie może być już beneficjentem programu Czyste Powietrze w związku z realizacją przedsięwzięcia w innym budynku/lokalu mieszkalnym (dotyczy umów zawartych na podstawie wniosków o dofinansowanie złożonych od 22.04.2024 r.).

DOTACJĘ MOŻNA OTRZYMAĆ NA:

  • Wymianę źródła ciepła na paliwo stałe, czyli tzw. „kopciucha”,
  • Modernizację instalacji centralnego ogrzewania/ciepłej wody użytkowej,
  • Ocieplenie budynku,
  • Wymianę okien i drzwi,
  • Zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • Audyt energetyczny,
  • Świadectwo charakterystyki energetycznej. 

Ważne! Budynek musi mieć pozwolenie na budowę wydane do 31.12.2020 r. Warunki zależą od wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania. Budynki dzielą się na trzy kategorie:

Warunek.png

Ważne! Każdy wniosek o dofinansowanie musi być złożony w oparciu o wykonany wcześniej audyt energetyczny. Natomiast po zrealizowaniu przedsięwzięcia konieczne jest sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej, które potwierdzi zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową.

Audyt.png

Oba te dokumenty:

  • są obowiązkowe,
  • muszą być podpisane przez osobę wpisaną do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej (wykaz takich osób znajdziesz na stronie: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych),
  • powinny być poprzedzone wizytą w Twoim domu,
  • mogą być sfinansowane z dotacji z Czystego Powietrza (do 1200 zł dofinansowania na wykonanie audytu oraz do 600 zł na wykonanie świadectwa).

Obecnie do wyboru są dwie formy dofinansowania:

  • dotację, czyli wypłatę przyznanych środków po zrealizowaniu części lub całości inwestycji.

  • dotację z prefinansowaniem, czyli wypłatę części dotacji (w formie zaliczki) przed rozpoczęciem przedsięwzięcia lub na jego początku oraz pozostałej części dotacji po zakończeniu realizacji całego przedsięwzięcia.

Prefinansowanie (zaliczka) w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze:

  • Prefinansowanie możliwe jest tylko w podwyższonym i najwyższym poziomie dofinansowania, czyli nie obejmuje podstawowego poziomu. 
  • Możliwe jest tylko przy wsparciu operatora.
  • Wynosi do 35%, czyli maksymalnie tyle wartości dotacji do całej Twojej inwestycji może być wypłacone w formie zaliczki jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji (zaliczka nie może przekroczyć 35% przyznanej dotacji przypadającej na dany zakres przedsięwzięcia zawarty w danej umowie z wykonawcą).
  • Jest uwarunkowane przedłożeniem wraz z wnioskiem o dofinansowanie maksymalnie trzech umów z wykonawcami na realizację danego zakresu przedsięwzięcia, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane przewidziane w przedsięwzięciu.

WFOŚiGW będzie wypłacał zaliczkę na konto wykonawcy na podstawie:

  • dyspozycji wypłaty zaliczki składanej przez beneficjenta (na prośbę beneficjenta dyspozycję wypłaty zaliczki wypełnia operator przy użyciu konta grupowego operatora w systemie GWD, następnie beneficjent podpisuje dyspozycję),
  • faktury zaliczkowej,
  • listy sprawdzającej przed wypłatą zaliczki wypełnionej i podpisanej przez operatora, potwierdzającej spełnienie warunków programu.

Przed złożeniem wniosku - ustal zakres niezbędnych prac w budynku.

Ustalenie standardu energetycznego budynku/lokalu mieszkalnego przed realizacją przedsięwzięcia oraz zakresu prac w ramach przedsięwzięcia, a także docelowego standardu energetycznego po realizacji przedsięwzięcia konieczne jest jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. W tym celu niezbędny do wykonania jest audyt energetyczny (audytor powinien dokonać wizji lokalnej, czyli obejrzeć budynek na miejscu) oraz dokument podsumowujący audyt energetyczny, który jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie.
Przed rozpoczęciem procesu wnioskowania oraz w jego trakcie możesz zgłosić się do gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego po wsparcie w zakresie realizacji przedsięwzięcia i procesu składania wniosków.

Czy budynek/lokal mieszkalny wymaga termomodernizacji?

Możesz dostać dotację na ocieplenie czy wymianę okien lub drzwi, nawet jeśli masz już nowoczesne źródło ciepła, które spełnia wymogi programu, ale konieczność wykonania ocieplenia musi wynikać z audytu i dokumentu podsumowującego audyt.

Czy budynek/lokal mieszkalny wymaga wymiany źródła ciepła?

Możesz dostać dotację na wymianę źródła ciepła jeżeli zlikwidujesz kopciucha i nie masz w budynku/lokalu innego źródła ciepła, które spełniałoby warunki programu. W ocenie potrzeb związanych z wymianą źródła ciepła pomoże Ci audytor. Skorzystaj z bezpłatnych pomocy na naszej stronie czystepowietrze.gov.pl, gdzie znajdziesz przede wszystkim listę zielonych urządzeń i materiałów (tzw. lista ZUM) – pomoc w wyborze urządzeń i materiałów kwalifikujących się do naszego dofinansowania.

Przydatne linki:

Informacje dot. Programu na stronie WFOŚiGW w Opolu: 

https://www.wfosigw.opole.pl/oferta/czyste-powietrze/czyste-powietrze-dla-beneficjentow/

Strona główna Programu Czyste Powietrze:

https://czystepowietrze.gov.pl/

Podręcznik Programu Czyste Powietrze dla beneficjenta:

https://czystepowietrze.gov.pl/do-pobrania/poradniki-dla-beneficjenta/podrecznik-nowego-programu-czyste-powietrze-obowiazujacego-od-31-marca-2025-r/podrecznik_nowego_programu_czyste_powietrze__cz._1_i_2.pdf

Wyszukiwarka audytorów energetycznych (nazwiska wybranych osób należy sprawdzić również w rejestrze Ministerstwa Rozwoju i Technologii, czy dana osoba jest wpisana do rejestru):

https://www.peee.gov.pl/pl/expert/list

Rejestr Ministerstwa Rozwoju i Technologii

https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych

Lista ZUM, czyli zielonych urządzeń i materiałów: 

https://lista-zum.ios.edu.pl/

Najczęściej zadawane pytania:

https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/pytania-i-odpowiedzi/nowy-program-czyste-powietrze-obowiazujacy-od-31-marca-2025

Miasta partnerskie

Herb - Nebelschutz.jpegNebelschütz Herb - Linz.jpegLinz Herb - Hlucin.jpegHlučin Herb - Jaremcze.jpegJaremczeHerb - Kiskore.jpegKisköre Herb - Zagon.jpegZagon

Program "Czyste Powietrze"

Czyste powietrze.png